طراحی ویلا امروزه مقوله ای مهم و قابل توجه در حوزه معماری می باشد.در شرایط کنونی شهرهای بزرگ، فزونی جمعیت، تراکم بالای ساختمانها و آلودگی های زیست محیطی، بصری و صوتی، دیگر جزئی از زندگی شده اند.طراحی ویلا در جهت خلق فضاهایی که دور از هیاهو و ازدحام شهرها باشد، شکل می گیرد.

آسایش روانی حاصل شده از اقامت در چنین فضاهایی، باعث شده که امروزه شاهد افزایش طراحی ویلا باشیم.خانه های ویلایی به عنوان ویلا لوکس و زیبایی شناخته می شوند که در مناطق خوش آب و هوا و در ارتباط نزدیکی با طبیعت ساخته می شوند.

طراحی و ساخت ویلا  نیازمند دانش تخصصی است

طراحی و ساخت ویلا نیز مانند هر نوع پروژه ساخت و ساز دیگری نیازمند تخصص و دانش حرفه ای می باشد.

ظهور نگرش های نوین و پیش رو، همراه با توسعه صنعت و تکنولوژی، باعث ارتقا سطح توقعات افراد از خلق یک فضای مطلوب، زیبا و راحت شده است.

آموزش های آکادمیک و تخصصی، همچنین سالها تجربه عملی در طراحی، نظارت و اجرای ویلا منجر به خلق مهارت حرفه ای شده است که آن را با افتخار در خدمت خواسته های شما در ساخت ویلا قرار می دهیم.

-گروه تخصصی تیم طراحی ما متشکل از معماران، مهندسان سازه، تاسیسات و طراحان لندسکیپ

شناخت نیازها و انتظارات کارفرما الویت تیم ما است

 افراد از قشرهای مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارای نیازها و انتظارات منحصر به فردی در ارتباط با ویلاهای شخصی خود هستند.

با وجود سبک های رایج و متنوعی که امروزه شاهد آن هستیم، بدیهی است که سلایق و ذائقه های مختلفی در این زمینه وجود دارد.

 همچنین شرایط زندگی کارفرماها نیز با یکدیگر متفاوت است.

به طور مثال شرایط شغلی بعضی به آنها اجازه می دهد که اقامت های دائم و یا طولانی مدتی در ویلا داشته باشند.

 در حالیکه بعضی دیگر فقط برای گذران تعطیلات کوتاه مدت از آن استفاده خواهند کرد.

از طرف دیگر تعداد افراد خانواده ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

 به طبع، فضاهای ویلا باید پاسخگوی نیازهای کالبدی-فضایی افراد مختلف باشند.

به همین جهت تخصیص وقت کافی به شناخت خواسته های کارفرما و درک شرایط و موقعیت او از تمام لحاظ، به واسطه جلسات منظم و متعدد در روند طراحی ویلا، حاصل می شود.

در این جلسات مشاوره طراحی ویلا به صورت حرفه ای انجام می پذیرد.

خواسته های کارفرما با ایده ها و نظرات تخصصی طراحان ادغام شده و  بهینه ترین تصمیم اتخاذ می شود.

 چه سبکی را برای ویلای خود می پسندید؟

انتخاب سبک معماری مسئله مهمی است، این بستگی به طرز فکر خاص شما و دیدتان نسبت به مسائل زیبایی شناسانه دارد. اینکه چه پیش زمینه تاریخی و فرهنگی و عاطفی در مواجهه با سبک های مختلف دارید روی تصمیم گیری شما تاثیر گذار است. خبر خوب این است که به دلیل فضاهای باز در اطراف بنای ویلا، تقریبا اجرای هر فرمی امکان پذیر است، پس می توانید به تصویر رویای ویلایی خود نزدیک شوید و آن را با کمک طراحان و سازندگان مجرب بسازید. سبک های متفاوتی در ویلاسازی مورد استفاده قرار می گیرد ولی در یک دسته بندی کلی سه نوع آن در ایران شاخص است : کلاسیک و مدرن و روستیک.

 • طراحی ویلای کلاسیک

معماری کلاسیک عموما به معنی معماری است که کم وبیش آگاهانه، از اصول معماری رم و یونان، سبک های باستانی وبناهایی که به این سبک گرایش دارند، پیروی می کند. بنابراین اگر شیفته فرمها و تناسبات سنتی و کلاسیک هستید و به گذشته تعلق خاطر دارید، این سبک مناسب ویلای شما خواهد بود. ویلاهای کلاسیک دارای جزئیات و تزئینات پرکاری مانند ستون ها، پایه و سرستون ها، رواق ها و سنتوری ها در بالای ورودی و باز شوها می باشد. متریال غالب سنگ های ساب خورده و صیقلی می باشد. به ویژه سنگ مرمر کاربرد گسترده ای در آن دارد.

 

حسی از شکوه و تجمل گرایی در ویلاهای کلاسیک وجود دارد

ویژگی های نمای کلاسیک

تقارن

در نظر گرفتن یک محور قوی برای طراحی به طوری که چیدمان های فضایی و جایگذاری المانهای اصلی به طور مشابه در طرفین آن شکل گیرد به نحوی که القا کننده حس پایداری و سکون باشد.

نظم

قرارگیری اجزا و عناصر بنای معماری به صورتی مرتب و شکل گرفته و غالبا هندسی که از فرم خاص و منظمی پیروی کند. وجود نظم باعث ایجاد حسی از قابل پیش بینی بودن و آرامش می شود.

هارمونی

هماهنگی بین بخشهای مختلف از فضاهای داخلی گرفته تا نما. این مقوله مباحث بسیاری را از متریال تا المانهای تزئینی را در بر می گیرد.

تعادل

تناسب صحیح و منطقی بین وجوه و عناصر سازه ای و بصری و بین فضاهای مختلف کارکردی و غیر کارکردی که طرح را به سمت متوازن بودن پیش ببرد. در واقع سه آیتم قبلی به نوعی در شکل گیری این ویژگی تاثیرگذار هستند.

تکرار

وجود عناصر تکرار شونده مانند ردیفی از ستونها، بالکن ها و دیگر المانها به خصوص در نما، از خصیصه های معماری کلاسیک است که به نظم بخشی آن کمک شایانی می کند.

وجود ستونهای بلند

وجود ستونهای بلند و به طبع آن سقف های بلند حسی از فراخی فضا و استقامت به بنا می بخشد که با سرستونهای تزئینی و پایه ستونها و شیارهای عمودی تزئینی در پیرامونشان تکمیل شده و یاد آور ستونهای معروف یونانی می باشند.

گنبد و قوس

طاق و قوسها با اندازه و فرمهای متنوع از ویژگیهای معماری یونان و رم بوده است، اگرچه در معماری شرق نیز وجود آنها چشمگیر است و همواره وجود چنین فرمهایی یادآور معماری سنتی و به نوعی کلاسیک می باشد.

 • طراحی ویلای مدرن

ممکن است از آن دسته افرادی باشید که طرفدار خلوص، سادگی و سبک جهانی در ساختمان سازی باشید، در این صورت سبک مدرن را انتخاب کنید. در ویلای مدرن استفاده از اشکال پایه ای و هندسی معمول تر است و المانهای خطی، عناصر تاثیر گذار در طرح هستند. سادگی و شفافیت خصیصه مهم یک ویلای مدرن است. طراحی ویلاهای مدرن دست طراح را در خلق فرمهای بدیع باز می گذارد و خلاقیت معماری می تواند به حد اعلی خود برسد. ترکیب زیبا شناسانه این گونه ویلاها باید بر اساس روابط کالبدی-فضایی احجام خلق شود و هیچ گونه المان تزئیناتی و بدون کارکردی نباید در آن دیده شود. طرح ویلا می تواند ترکیبی از احجام آبستره شده، متداخل یا مجزا از هم باشد و یا به سادگی از یک تک حجم، با تو رفتگی ها و بیرون زدگیهایی تشکیل شده باشد.

 

سادگی و شفافیت خصیصه مهم یک ویلای مدرن است

طراحی نمای ویلای مدرن

 • نمای مدرن معمولا با بازی و ترکیب احجام مختلف شکل می گیرد و در واقع به صورت پوسته ای جدا و منفک طراحی نمی شود. همراه با طراحی و تداخل توده ها و فضاهای تشکیل دهنده حجم اصلی ویلا تعریف می شود. این نوع نما، عاری از تزیینات و الحاقات است و ایجاد تنوع و طرحهای مختلف، در نتیجه ارتباطات پویای سطوح و احجام ناب و خالص شکل می گیرد. بازشوها، نرده های جان پناه، بالکن ها، عقب رفتگی و پیش آمدگی ها، به ساده ترین فرم طراحی می شوند.
 • بیشتر از احجام مکعب مستطیلی و رنگ های روشن در نماهای مدرن استفاده می شود. تقسیم بندیها و مدولارها به ساده ترین شکل، درکی از مقیاس کلی بنا در اختیار قرار می دهند. متریال هوشمند، سازگاری مناسبی با ویلاهای مدرن دارند و آن را به سوی پایداری پیش می برند.
 • ترکیبات متفاوتی از متریال در طراحی نمای مدرن، مقدور است. مهمترین آنها ترکیب بتن، شیشه و فولاد است. شیشه دارای اهمیت زیادی است، یکی از ویژگیهای بناهای مدرن، وجود سطوح شیشه خور بسیار است. این ویژگی هم به روشنی وسعت فضایی داخلی ویلا می انجامد و هم نمادی از پیشرفت و صنعتی گرایی خاص مدرنیته می باشد. سطوح بتنی به صورت اکسپوز بسیار متداول است. مصالح دیگری از جمله چوب، سنگ و آجر نیز با ترکیبات اغلب هندسی و ساده در نماهای مدرن ویلاها به کار می روند.
 • طراحی ویلای روستیک

سبک روستیک در معماری به نام سبک روستایی نیز شناخته می شود و به معنی استفاده از طراحی های مختص بناهای روستایی و ییلاقی می باشد. در صورتی که خواهان حس سادگی، صمیمیت و گرما در فضای زندگی خود هستید، این رویکرد را انتخاب کنید. مهمترین این ویژگیها، ارتباط نزدیک با طبیعت است به طوریکه استفاده از عناصر طبیعی در فضاهای معماری مشهود باشد. همچنین مصالح استفاده شده باید به صورت خام و طبیعی باشند زیرا به دلیل اقتصاد ضعیف مناطق روستایی، اغلب متریال به صورت کاملا طبیعی و بدون هیچ گونه اصلاحی در بافتشان، حتی در فضاهای داخلی استفاده می شوند.

طراحی ویلای لوکس

واژه لوکس عموما مربوط به شرایط و وضعیتی از ثروت، راحتی و آسایش زیاد است. شرایطی که برای همه قابل دسترس نیست و مربوط به قشر مرفهی از جامعه است. همواره طراحی و ساخت بناهای لوکس مورد نیاز حوزه ویلا سازی بوده و با ماهیت ویلا سازگاری دارد. ویلاهای لوکس دامنه وسیعی از سبک های سنتی تا مدرن و معاصر را در بر می گیرند. مهمترین ویژگی این ویلاها وجود فضاهای زیاد و جزییات پر کار و طراحی های جذاب و خیره کننده است.

ممکن است تنها شامل یک طبقه باشند و یا در چندین طبقه و نیم طبقه تعریف شوند. این نوع ویلاها با داشتن فضاهای داخلی وسیع، سقف های مرتفع و پنجره های بزرگ، حسی از شکوه، روشنایی و فراخی را خلق می کنند. نماهای لوکس ویلاها دارای ترکیبات حجمی و سطحی زیبا و خاص هستند و می توانند کلاسیک یا مدرن باشند. در حالت مدرن، سطوح شیشه خور وسیع و طرحهای خلاقانه مدرن شکل می گیرد و ویلاهای لوکس کلاسیک دارای جزییات پر کار و چشمگیری هستند که یاد آور ابهت و شکوه است.

 آیتم های موثر در طراحی ویلا

شرایط اقلیمی منطقه

ویلاها در مناطق حومه ای و باز ساخته می شوند و بسیار تحت تاثیر شرایط آب و هوایی غالب منطقه می باشند. در طراحی مناسب یک ویلا، بهره مندی از پتانسیل های اقلیمی مانند بهترین نور، تهویه طبیعی و آسایش حرارتی- برودتی باید در نظر گرفته شود. این ملاحظات، فرم، جهت گیری و متریال بنا را تعیین می کند. به عنوان مثال برای جلوگیری از اتلاف حرارتی در یک اقلیم سرد، بهتراست پلانی متراکم و فشرده طراحی شود. برعکس، در یک اقلیم گرمسیر و مرطوب مهمترین ویژگی طراحی ویلا باید کشیدگی در فرم و وجود فضاهای باز و گسترده باشد. به دنبال آن، مصالح مورد نظر برای ساخت و ساز نیز باید علاوه بر خصوصیات ظاهری دلخواه، مقاومت خوبی در شرایط مختلف اقلیمی داشته باشند.

موقعیت و ابعاد زمین

شکل گیری ایده اولیه طراحی ویلا باید با درنظر گرفتن ابعاد زمین و ناهمواری ها و شیب های موجود صورت گیرد. در این راستا نقشه برداری های دقیق و ترسیم سایت پلانی جامع که در بر گیرنده توپوگرافی ها و عوارض زمین مورد نظر باشد، اجتناب ناپذیر است. همچنین ابعاد مورد نظر ساخت و فضای باز در این مرحله تعیین می شود تا خطوط کلی حجم و پلان ویلا مشخص شود.

مسلما در یک زمین بزرگ می توان ویلای بزرگتری همراه با فضاهای رفاهی و جنبی بیشتری را در نظر گرفت، در حالیکه طراحی محتاطانه همراه با رعایت حداقل استانداردها و استفاده مفید از تمام مساحت در دسترس، برای زمین های کوچک مورد نیاز است.

طراحی ویلا در زمین های شیبدار

از آنجاییکه پروژه های ویلاسازی غالبا در نواحی خارج از شهرها و زمین های بکر و طبیعی اجرا می شوند، مواجه با زمین های ناهموار و شیب دار، در این خصوص، امری عادی است. در ابتدا ممکن است این ویژگی، چندان چالش برانگیز به نظر نرسد اما به محض شروع فرآیند طراحی ویلا، مسئله شیب، کل پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد. در برخورد با سایت های با شیب های قابل توجه، بهتر است رویکردی انتخاب شود که نیاز به تسطیح و در نتیجه حجم عظیم خاکبرداری و خاکریزی نباشد. چرا که این اقدامات هزینه بسیار سنگینی را به بودجه ساخت ویلا تحمیل می کند و علاوه بر آن زمان زیادی نیز صرف آن می شود و آماده سازی زمین تبدیل به چالش مهمی برای شما خواهد شد.

این ویلا در ناحیه ای با شیب بسیار زیاد شکل گرفته به طوری که از یک سمت دو طبقه دیده می شود و از طرف دیگر سه طبقه. با این طرح خلاقانه حداقل میزان خاکبرداری و خاکریزی در این پروژه صورت گرفته است

طراحی ویلای کوچک

همیشه امکان دستبابی به زمینهای بزرگ جهت ساخت ویلا وجود ندارد. این معمولا به علت محدودیت بودجه مالی و همچنین وجود زمین های محدود در بعضی مناطق می باشد. گرچه کوچکی فضاهای در دسترس می تواند تاثیر زیادی بر کیفیات دلخواه یک ویلا داشته باشد، اما با طرح های خلاقانه و دقت در لیست کردن نیازهای اصلی فضایی، می توان از گذران اوقات فراغت و زندگی در یک ویلای کوچک نیز لذت برد.

طراحی داخلی، روح بخش فضاهای ویلا

طراحی داخلی بخش مهم و جدایی ناپذیر از طراحی ویلا است به طوریکه همراه با نما و فضاهای بیرونی آن، یک کلیت واحد را شکل می دهد. از آنجا که چیدمان و روابط فضاهای داخلی مستقیما روی برآورده شدن نیازهای افراد ساکن در ویلا، بنا تاثیر گذار است باید در طراحی آن دقت داشته باشید. اولین نکته مهم در طراحی داخلی ویلا، توجه به پلان و ارتباطاتی است که باید فضاهای داخلی اعم از عمومی و خصوصی با هم داشته باشند. فضاهای عمومی شامل اتاق نشیمن، پذیرایی و آشپزخانه و سرویس هستند که معمولا نزدیک ورودی در نظر گرفته می شوند، اتاق خوابها، نشیمن های خصوصی و حمامها، فضای خصوصی را شکل می دهند که بهتر است درقسمتهای محفوظ تری از بنا قرار گیرند. طراحی داخلی بر مبنای سبک های متنوعی شکل گیرد.

در طراحی داخلی روستیک مدرن ،تاکید بر زیبایی طبیعی و خشن است. استفاده از بافت های ساده، همراه با رنگ های خاکی و زمینی و ساده، حالتی روستا گونه و گرم به فضاهای داخلی یک ویلا می بخشد. ، فروتنی و بی تکلفی در متریال خام و طبیعی، بدون هیچ پرداخت و ظریفکاری، خود را بهتر نمایان می کند. در عین حال خلق فضاهای روشن و وسیع و استفاده از مبلمان مدرن، روح تجدد خواهی را به فضای روستیک می افزاید.

در طراحی داخلی ویلاهای کوچک طراحی هدفمند و استفاده از تمام مساحت ویلا، با استفاده از ترفندهایی میسر می شود و این امر منجر به حداکثر استفاده از فضا شده و علاوه بر برطرف شدن نیازهای عملکردی، کیفیت فضایی-کالبدی ویلا افزایش می یابد. طراحی پلان باید به صورتی باشد که هیچ فضای بی استفاده ای وجود نداشته باشد و تمام فضاهای ضروری و اصلی با ارتباطی مناسب با هم کار کنند. علاوه بر جانمایی مناسب فضاها، چیدمان داخلی و مبلمان نیز اهمیت بسیاری دارد. در واقع بهتر است همراه با شکل گیری فضاهای مختلف، مبلمان و دکوراسیون داخلی نیز طراحی شود.

شاه نشین در ویلا

امروزه مفهوم شاه نشین در طراحی ویلا نیز مطرح شده است، البته در بیشتر موارد فقط نامی از آن برده می شود و تعریف و طراحی دقیق آن به درستی صورت نمی گیرد. به طوری که فقط با اختصاص فضای نسبتا بزرگی در طبقه بالای ویلا با دید و منظر خوب، شاه نشین تعریف می شود. این امر به خصوص در ویلاهای مدرن به چشم می خورد.

ماهیت شاه نشین بیشتر منطبق بر طراحی ویلای کلاسیک است زیرا نوعی از طراحی سنتی به شمار می آید. وجود تزیینات داخلی نیز عامل دیگری در سازگاری این فضا با ویلای کلاسیک است. در ساخت ویلای کلاسیک می توان از فرمهای مشابه و  تزیینات مختص شاه نشین های سنتی، به راحتی استفاده کرد، فقط کافیست که هماهنگی و تناسب لازم بین فرمها و طرح ها با یکدیگر و با دیگر قسمت های ویلا برقرار باشد.

باید خاطر نشان شد، با رعایت اصول بنیادی طراحی شاه نشین می توان آن را در ویلاهای مدرن نیز اجرا کرد. البته این امر در طراحی ویلای مدرن کمی مشکل است، بدون استفاده از تزیینات و فرمهای سنتی، باید مفاهیم فضا سازی آن را پیاده کرد چرا که ماهیت ویلای مدرن، سادگی و فضاهای عاری از تزیینات می باشد. مهمترین آیتم طراحی شاه نشین وجود پنجره های بزرگ و پیش آمده رو به بهترین نور و دید و منظر است. در جوار این پنجره ها باید یک سکو تعریف شود، در ویلای مدرن فرم این پنجره ها تا حد امکان باید ساده و بدون جزییات باشد. سکوی ایجاد شده باید به اندازه کافی عریض باشد تا فضای نشیمن راحتی را به وجود آورد. همچنین می توان روی این سکو از گلدان ها یا اشیای زینتی نیز استفاده کرد. این فضا در واقع نقطه کانونی یک شاه نشین است.

محوطه سازی ویلای خود را فراموش نکنید

هدف از ساخت ویلا بهره مندی از محیط باز و ارتباط بیشتر با طبیعت است. پس حتما طراحی محوطه آن را نیز در نظر داشته باشید تا فضاهای جذاب و دلپذیری برای استراحت، دورهمی و فعالیت های تفریحی و ورزشی در اختیارتان باشد. به عنوان مثال وجود یک استخر روباز و یا آلاچیق و آتشگاه و دیگر المان های محوطه سازی تجربه لذت بخشی را در گذران اوقات فراغت شما خلق خواهد گرفت. اصول و قواعد بسیار و دقیقی باید در محوطه سازی ویلا قرار گیرد، از مسائل مربوط به ایده ها و سبکهای رایج و پیش رو درترکیب بندی و زیبایی شناسی گرفته تا مسائل اقلیمی و فنی و اجرایی از جمله ایمنی و استاندارد بودن اجزا و تاسیسات موجود در سایت شامل تاسیسات الکتریکی و روشنایی، شبکه های آبرسانی و زهکشی و جمع آوری فاضلاب و دیگرمسائل فنی و اجرایی مرتبط به فضای سبز.

 • طراحی محوطه متقارن در فضاهای محدود

رویکردهای متفاوتی به محوطه سازی وجود دارد. یکی از شناخته شده ترین آنها در حوزه فرم و کالبد، طراحی همسان و آینه مانند فضاهای سبز، المان ها و اجزای یک محوطه می باشد. این رویه، رابطه نزدیکی با طرح های سنتی و کلاسیک دارد، با اینحال می تواند در فرم های ساده و مدرن نیز اجرا شود. در سایت مورد نظر باید فضای کافی و مناسبی وجود داشته باشد تا امکان ایجاد المان های مصنوع و کاشت و پرورش گیاهان، کاملا به صورت متقارن نسبت به یک محور فراهم آید.

 • طراحی محوطه در اقلیم گرم و خشک

ویژگی غالب این مناطق گرمای زیاد و خشکی هوا در بیشتر اوقات سال و سرما در فصل زمستان است. اصول محوطه سازی مختص این اقلیم باید بر تعدیل گرما و خشکی فضاهای بیرونی و ایجاد آسایش حرارتی آن، تمرکز داشته باشد. آب و هوای گرم و خشک، تمهیداتی را می طلبد که حداکثر استفاده از فضاهای بیرونی در فصول گرم نیز مقدور باشد.مهمترین رویکرد، ایجاد سایه اندازی های مناسب و تامین فضاهای خنک با دید و منظرهای جذاب می باشد. در همین راستا به علت خشکی هوا و کمبود منابع آب در دسترس، چه به صورت بارندگی و چه به صورت مخازن زیر زمینی، استفاده بهینه از آب، الویت اصلی یک طراحی محوطه مناسب می باشد.

 • نور پردازی در طراحی محوطه

به لطف وجود تجهیزات روشنایی و نورپردازی متنوع و در دسترس، افراد می توانند حتی بعد از تاریک شدن هوا نیز از فضاهای بیرونی لذت ببرند. در همین راستا نورپردازی در فرآیند طراحی محوطه، آیتم حیاتی شده است.نورپردازی مناسب علاوه بر اینکه نیاز به روشنایی ضروری را برآورده می سازد، به جذابیت های فضایی-بصری المان ها و فضای پیرامونی نیز می افزاید. یکی از این جذابیت ها، ایجاد عمق در اجزا و عناصر طبیعی و مصنوعی می باشد، به طوری که تابش نور باعث ایجاد تنالیته های روشن، نیمه روشن و تاریک در فضا می شود و حس دوری و نزدیکی را القا کرده و عمق و بعد فضایی یک محوطه سازی را تقویت می کند.

 • ایجاد حریم خصوصی در محوطه

علاوه بر ایجاد امکانات رفاهی و فضاسازی های متنوع و جذاب در فضای موجود، ایجاد حسی از خلوت و حریم خصوصی از مشخصه های یک طراحی محوطه بهینه می باشد. در مناطقی که ویلاها و باغ ها با فاصله اندکی از یکدیگر ساخته می شوند و مرز طبیعی یا مصنوعی شاخصی برای جلوگیری از اشرافیت بین آنها وجود ندارد، حفظ حریم خصوصی از چالش های محوطه سازی به حساب می آید. بنابراین اطمینان از وجود فضاهای خصوصی برای جمع های خانوادگی و پذیرایی از میهمانان که در معرض دید بناهای همجوار نباشد، نقش مهمی را در کیفیت استفاده از فضاهای بیرونی بازی می کند.

-سطوح سبک افقی و عمودی با طرح های ابتکاری، محفوظیت جالبی را برای استراحت، مطالعه و آفتاب گرفتن به وجود آورند. ممکن است به طور ثابت نصب شوند و یا قابلیت جا به جایی را داشته باشند. جنس آنها معمولا از فلزات سبک، چوب و یا کامپوزیت است و می توانند کاملا صلب یا مشبک باشند.

-آلاچیق ها یا پرگولاها ذاتا دارای پتانسیل حفاظ گونه ای هستند و باید در مناسبترین نقطه محوطه قرار بگیرند

 • طراحی استخر برای ویلا

استخر مهمترین المان طراحی محوطه است. به طوریکه یک فضای باز و نسبتا بزرگ که دارای پتانسیل های فراوان محوطه سازی است را به سختی می توان بدون استخر تصور کرد. حتی اگر صاحب ویلایی در زمین نسبتا کوچکی نیز باشید، احتمالا تمایل زیادی به داشتن یک استخر در محوطه خود دارید.

به عنوان بزرگترین و شاخص ترین المان محوطه، استخر شنا نیازمند تفکر و طراحی دقیقی برای جانمایی است. آن همچنین باید دارای عرشه و سکوی پیرامونی همراه با چترها و صندلی های آفتابی و دسترسی مناسب به فضاهای جنبی مانند دوش و رختکن باشد. طراحی محوطه و گلکاری های اطراف استخر و همچنین تعبیه مکان های بازی کودکان، به شادابی و پویایی بیشتر آن می انجامد.

بر آورد هزینه ساخت ویلا

شاید در حین تصمیم گیری درباره ساخت یک ویلا، اولین سوالی که به ذهن می رسد این است که هزینه ساخت ویلا چقدر است. عوامل بسیاری در این مورد دخیل هستند. اولین عامل، قیمت خود زمین است و وابسته به مکان و ابعاد آن است. بعضی زمین ها از لحاظ موقعیت های دسترسی و محلی در مناطق مرغوب و با زیر ساخت های کامل هستند، به همین علت دارای قیمت بالاتری هستند.

عامل بعدی تهیه نقشه های طراحی ویلا و اخذ مجوزهای لازم است. این عامل نیز مستقیما به ابعاد زمین و مقدار فضای ساخت، وابسته می باشد. نقشه برداری در زمین های کوچک و مسطح هزینه کمتری را نسبت به زمین های ناهموار و بزرگ دارد. همچنین هرچه متراژ بیشتری نیاز به طراحی داشته باشد، تعرفه های بیشتری باید به شرکت های طراحی و ساخت ویلا پرداخت شود. با مشاوره با یک تیم متخصص در زمینه طراحی و ساخت ویلا می توان به پیش بینی هزینه ها دست یافت.

برخی شرکت ها علاوه بر طراحی، در بخش اجرا نیز فعال هستند، در این صورت اشراف بیشتری بر طرح داشته و در نتیجه در زمان و هزینه ساخت ویلای شما صرفه جویی خواهد شد.

چگونه ویلایی ارزان بسازید

گرچه ویلا به عنوان منزل مسکونی تفریحی و یا گاهی لوکس مطرح می شود اما لزوما نباید پر هزینه باشد. در صورت محدودیت منابع مالی می توان با استفاده از راهکارها و رویکردهایی، تا حد ممکن هزینه ساخت ویلا را کاهش داد. یکی از اقدامات، انتخاب زمینی است که مسطح و هموار بوده و نیاز به عملیات آماده سازی زیادی نداشته باشد در این صورت بخش قابل توجهی از هزینه ها حذف می شود.

با پایین آوردن انتظارات خود از فضاهای غیر ضروری و تزیینات غیر عملکردی، ساده سازی روند طراحی ویلا تسهیل می شود. تا حد امکان باید هم در نما و هم در پلان از فرمها و طرحهای ساده استفاده کرد. وجود فرمهای فانتزی یا منحنی و پیچیده، نیازمند مدت زمان طراحی و ساخت بیشتر و در نتیجه هزینه بالاتری است.

راه حل دیگر برای ارزان سازی ویلا، استفاده از روشهای ساخت پیشرفته و پیش ساختگی است. ساختارهای پیش ساخته بنا به کاهش قابل ملاحظه زمان ساخت و عدم نیاز به عوامل اجرایی زیاد، می توانند سهم تعیین کننده ای را در پایین آوردن هزینه ها ایفا کنند.

بازسازی ویلا

در بعضی اوقات به جای تخریب کامل یک ویلای قدیمی و فرسوده و ساخت ویلای جدید، به بازسازی و بهبود کیفیات عملکردی و ظاهری آن پرداخته می شود، این امر ممکن است به علت حس نوستالژیک به حفظ بنای اصلی و یا هزینه پایین آن در مقایسه با ساخت ویلا از ابتدا باشد.

بنا به شرایط ساختمان ویلای قدیمی و تغییرات و اقدامات بازسازی مورد نظر باید به بررسی وضعیت ایستایی و ساختاری آن پرداخته شود و در صورت نیاز، به تقویت عناصر سازه ای پرداخت. در این خصوص باید ابتدا اقدامات امنیتی و احتیاطی صورت گیرد. بیشتر ساختمان های قدیمی دارای دیوار باربر هستند، باید مکان آنها شناسایی شده و در هنگام تخریب، قسمتهای حساس و در معرض خطر، حفاظ بندی شوند.