چاپ

طراحی محوطه

by تحریریه ویلا 1000
Hits: 1978

 

در نظر گرفتن محوطه سبز در اطراف و پشت بام منزل یکی از راههای مقابله با آلودگی هوا می‌باشد. همچنین طرح‌های متناسب با اطراف و پشت بام ساختمان یا ویلا در زیبایی و خوش نما کردن ویلا و ساختمان تاثیر زیادی دارد.

امروزه محوطه سازی ویلا در کشور رو به افزایش است، بنابراین باید به استاندارد و ایمنی بودن آن بیش از گذشته توجه نمود. از بخش‌های مهم محوطه سازی ویلا باید به استخر، ابنما، برکه، درختکاری، گل‌کاری، باربیکیو و ... اشاره کرد که باید برای اجرای این المانها مساحت و خواست کارفرما را در نظر گرفت.

یکی از بااهمیت‌ترین گام اجرای محوطه سازی آرایش گل و گیاهان می‌باشد که قبل از اجرا باید طرح کاملاً مشخص و معلوم شود. بنابراین استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی، نقش مهمی در رشد و نگهداری گیاهان دارد.

 

7

 

در مورد مصالح ساختمانی برای محوطه سازی هم باتوجه به اینکه رونق ساختمان‌سازی با رشد سریعی در جامعه همراه است، باید دقت زیادی کرد و از تغییرات این مصالح در برابر شرایط جوی با اطلاع بود.

آلاچیق که به عنوان سرپناهی در فضای باز کاربرد دارد نیز در محوطه سازی به‌کار می‌رود. همچنین بسته به کاربرد آلاچیق در محوطه سازی، نام‌ها و تعاریف جداگانه‌ای وجود دارد.

آبنما یکی دیگر از المان‌هایی است که برای محوطه سازی مورد استقبال قرار گرفته است. نورپدازی، سهولت نگهداری، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نحوۀ ریزش آب در ساخت آبنما باید مورد توجه قرار گیرد.

 

9

 

برای فضاهایی با هدف آرامش، معمولا المان برکه را نیز در نظر می‌گیرند. برکه‌ها نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز دارند. بنابراین برای برکه باید گیاهانی را در نظر گرفت که در آبهای راکد قادر به ادامۀ حیات باشند.

از تخصصی‌ترین عناصر در محوطه سازی مخصوصا ویلا استخر می‌باشد چون باید به آب‌بندی، تصفیه و نگهداری آن دقت زیادی کرد.

 

8

 

یکی از اثرگذارترین بخش‌ها در محوطه سازی، کف‌سازی است که نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان، سازه فضایی، تقسیم فضا در محوطه سازی دارد.

همچنین باید به نورپردازی درب ورودی، استخر، مجسمه‌ها، درختان و ... دقت کرد. زیرا نورپردازی عامل مهمی در مشخص کردن راهها در شب، تفکیک رنگ‌ها می‌باشد. نیاز به نور در شب به بیشترین حد خود می‌رسد.

به همین منظور استفاده از استاندارهای مهندسی برق باید مورد توجه قرار بگیرد. استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره‌برداری برق در محوطه سازی، نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه‌های نگهداری فضای سبز می‌باشد.