طراحی محوطه سازی یا معماری منظر چیست؟

by تحریریه ویلا 1000
Hits: 2139

 

انسان‌ها برای قرن‌ها محوطه سازی را انجام داده‌اند. از زمانهای گذشته، انسان‌ها در حال دستکاری زمین برای دلایل زیباشناختی و کاربردی بودند. اضافه کردن گیاهان، تغییر در زمین‌های موجود و ساخت سازه‌ها، همه بخشی از محوطه سازی هستند.

محوطه سازی امروزی به برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت باغ‌ها اشاره دارد که باعث افزایش ظاهر و ایجاد فضای قابل استفاده برای فعالیت‌هایی در فضای باز اطراف خانه می‌شود.

وقتی محوطه سازی مورد بحث قرار می‌گیرد، گزینه‌ها فراوانند. برخی از افراد یک ترکیب کامل از hardscape (پاسیو) و softscape (گیاهان) را می‌خواهند. برخی از مردم یک طرح منظر پایدار می‌خواهند که موجب صرفه‌جویی در آب شود و سکونت‌گاه طبیعی ایجاد کند. در حالیکه افراد دیگر می‌خواهند سبک باغ خاصی را بازسازی کنند، مانند مدرن یا استوایی که جذاب هستند.

با این حال دیگران یک فضای کامل با یک آشپزخانه باز، آتش چال (حفره یا گودالی باستانی که در آن آتش روشن می‌کردند) و استخر شنا می‌خواهند که بتوانند دوستان و خانواده خود را سرگرم کنند.

 

2

 

هرکاری که می‌خواهید بکنید، مطمئن باشید که می‌توانید با طرح ارتباط برقرار کنید. اینترنت محل خوبی برای جمع‌آوری ایده‌ها برای پروژه محوطه سازی خود است. شروع کنید با سرچ کردن عکس‌های محوطه سازی و توجه کنید به اینکه چه چیزهایی  دوست دارید و یا ندارید.

پس به نمونه‌هایی از پروژه‌های محوطه سازی محلی نگاه کنید تا مشخص شود که در منطقه شما چه کارهایی انجام می‌شود. در نهایت، تحقیق و یادگیری در مورد ویژگیهای خاصی که می‌خواهید در چشم‌انداز خود بگنجانید را یاد بگیرید.

  • فرآیند محوطه سازی

محوطه سازی کاری است که علم و هنر را با هم ترکیب می‌کند. با داشتن دانش باغبانی و نیز آشنایی با عناصر و اصول طراحی منظره، یک متخصص محوطه سازی می‌تواند به شما کمک کند تا دارایی و ملک خود را تغییر دهید. معمار منظر، طراحی یا پیمانکاری که شما می‌خواهید با آن کار کنید، شما را از طریق فرآیند محوطه سازی که شامل فاز طراحی و ساخت و ساز است، هدایت می‌کند. بزرگترین اشتباهی که مرتکب می‌شوید این است که بدون برنامه به مرحله ساخت و ساز وارد شوید.

طرح و نقشه‌های محوطه سازی، ایده‌ها را به تصویر تبدیل می‌کنند و اطمینان می‌دهند که مقیاس و چیدمان قبل از ساخت و ساز تصور شده است. محوطه ساز شما یک طرح را برای حیاط شما ایجاد می‌کند که برای نیازهای شما مناسب است و راه‌حل‌هایی برای مشکلات مشترک، مانند شیب، باد، خورشید یا کمبود فضا فراهم می‌کند.